Lazer Kesim Sistem Tanımı

Lazer kesim, malzemeleri özel tasarımlara, desenlere ve şekillere kesmek için ince, odaklanmış bir lazer ışını kullanan bir imalat işlemidir. Bu temassız, termal bazlı imalat işlemi ahşap, cam, kağıt, metal, plastik ve değerli taş dahil olmak üzere çeşitli malzemeler için idealdir.
Günümüzde lazer kesim, elektronik, tıp, havacılık, otomotiv ve yarı iletkenler gibi sektörlerde kendine bir yer bulmuştur. En yaygın uygulamalardan biri çelik, alüminyum, tungsten pirinç, nikel gibi metallerin kesilmesidir çünkü lazerler temiz kesimler ve pürüzsüz yüzeyler sunar. Lazerler ayrıca plastik, seramik, silikon ve diğer metal olmayan metalleri kesmek için de kullanılır.

Lazer Tipleri

 • CO2 Lazerler
Kesme, elektrikle uyarılan CO2 kullanılarak yapılır. CO2 lazeri azot ve helyum gibi diğer gazlardan oluşan bir karışımda üretilir. C02 lazerleri 10,6 mikrometre dalga boyu yayar ve bir CO2 lazeri, aynı güce sahip bir fiber lazere kıyasla daha kalın bir malzemeyi delmek için yeterli enerjiye sahiptir. Bu lazerler ayrıca daha kalın malzemeleri kesmek için kullanıldığında daha pürüzsüz bir kesim yüzeyi verirler.
Malzemeler: Cam, bazı plastikler, bazı köpükler, deri, kağıt bazlı ürünler, ahşap, akrilik
 • Fiber Lazerler
Kesme işlemi fiberglas kullanılarak yapılır. Çekirdek lazer aracılığıyla lazer ışını üretip, pompa diyotları aracılığıyla enerji verilen özel tasarlanmış cam fiberlerde bu ışını yükseltirler. Fiber lazerler, disk lazerler ve nd: YAG ile aynı kategoridedir ve “katı hal lazerleri” adı verilen bir aileye aittir. Bir gaz lazerine kıyasla, fiber lazerlerin hareketli parçaları yoktur, iki ila üç kat daha fazla enerji verimlidir ve geri yansıma korkusu olmadan yansıtıcı malzemeleri kesebilir. Bu lazerler hem metal hem de metal olmayan malzemelerle çalışabilir.
Malzemeler: Plastik ve metaller
 • Kristal Lazerler
Kristal lazerler nd: YVO (neodimyum katkılı itriyum orto-vanadat) ve nd: YAG (neodimyum katkılı itriyum alüminyum granat) ışınları üretir. C02 lazerlere kıyasla daha küçük dalga boylarına sahip oldukları için daha kalın ve daha güçlü malzemeleri kesebilirler, bu da daha yüksek bir yoğunluğa sahip oldukları anlamına gelir. Ancak yüksek güç olduklarından parçaları hızla aşınır.
Malzemeler: Plastikler, metaller ve bazı seramik türleri

Lazer Kesim Faydaları

 • Yüksek hassasiyet ve doğruluk
 • Yüksek üretim hızı
 • Geniş malzeme uyumluluğu
 • Optimum malzeme kullanımı
 • Karmaşık parça kesimi
 • Kontaminasyon riski yoktur (temassız bir işlem olduğu için)
 • Isıdan etkilenen küçük bir bölge nedeniyle parçalar üzerinde minimum bozulma

Robotik Lazer Kesim Uygulamaları

Tüm uygulamalar robotik lazer kesim için uygun değildir. Dikkate alınması gereken bazı faktörler şunlardır:
 • Bazı parçaların karmaşık şekilleri vardır. Kesme kafası için yeterli erişim alanı olması koşuluyla, bu parçalar ideal robotik uygulamalara sahip olabilir. Yüksek hacimli düz sac kesme, özel bir 2-D lazer kesme makinesi ile daha uygun maliyetli bir şekilde yapılabilir. Ancak, hem 2 boyutlu hem de 3 boyutlu kesim gerekiyorsa, bir robotik lazer kesme sistemi uygun olabilir.
 • Malzemenin arkasına sınırlı erişim olduğu, deliklerin delinemediği kapalı bölümlere sahip otomotiv çerçevelerinde kullanılan hidroform tüp gibi parçalar, robotik bir sistem için başka bir adaydır.
 • Robotik lazer kesim ekipmanı ve fikstürlerinin maliyetini çıkarmak için parça üretim hacmi yüksek olmalıdır.
 • Çoğu robotik lazer kesim uygulaması için, alüminyum ve çelik parçalar 0,5 ila 5 milimetre kalınlığında olmalıdır. Kesme kalınlığı kapasitesi lazer performansına ve gücüne bağlıdır; örneğin alüminyum, aynı kalınlığı kesmek için çelikten daha fazla güce ihtiyaç duyar. Lazerin gücü arttıkça, lazer jeneratörün maliyeti de artar.
 • Malzeme kaplamaları da kesimde rol oynar. Örneğin; çinko kaplı çelik kesme hızını azaltabilirken, eloksallı alüminyum kesme hızını artırabilir.
 • Parça konumu tekrarlanabilir olmalı ve kesilecek tüm alanlara erişime izin vermelidir.
Robotik lazer kesim için robotların kullanılması, daha hassas kesim ve esneklik sağlarken önemli ölçüde maliyet tasarrufu sağlar. Eurobotik’in robotik lazer kesim çözümleri, benzersiz spesifikasyonlarınıza ve proje beklentilerinize göre özel olarak tasarlanır.
Eurobotik ile bugün iletişime geçin ve size özel bir robotik lazer kesim çözümü geliştirelim.
1

Kontrol Ünitesi & Programlama İstasyonu

2

6 Eksen Endüstriyel Robot

3

Aktifleştirilebilir bağımsız hücreler

4

Değiştirilebilir Ürün Gripperları

5

2 Eksen Galvo Lazer

6

2 Eksen Galvo Lazer